Как работят пречиствателните станции?

пречиствателните станции

Как работят пречиствателните станции: Механично и биологично пречистване

Пречиствателната станция е промишлено съоръжение, което се използва или за пречистване на питейна вода, или съоръженията и последователността на обработка са създадени за пречистване на отпадни битови септични или индустриални води от индустрията или населените места.

Използването ѝ играе важна роля във възстановяването на природните ресурси, опазването на околната среда и екологическото равновесие, особено в гъсто населени райони или крупни промишлени предприятия.

По-често пречиствателните станции извършват пречистването на два етапа – механично и биологично, като те протичат в два отделни резервоара:

Механичното почистване включва в себе си утаяване и денитрификация. След като битовите води постъпят от тоалетните, баните и мивките, те се събират в канализацията и се изпращат в първия резервоар за утаяване. Там тежките неразтворими частици се утаяват на дъното, а леките елементи се събират на повръхността.

От средата на резервоара, където следователно водата е най-пречистена, тя се отвежда контролирано на порции в следващия резервоар. В първия резервоар протича и първия процес от пречистването, който се нарича денитрификация. При него се задействат анаеробните бактерии. На този етап се отделят и всички неразградими материали, които по случаен начин попадат в канализацията – пликове, санитарни материали, мокри кърпи и др.

Вторият етап е този на биологичното пречистване и нитрификацията. След извършената денитрификация аеробните бактерии, заедно с отпадните води, биват аерирани във втория съд. Това стимулира тяхното развитие и разграждане на органични отпадъци, при което нитритите се превръщат в нитрати. Получените на този етап утайки са подходящи за наторяване. След това аерацията започва да се редува с периоди на покой (утаяване).

Накрая, за да се гарантира, че процесите са протекли успешно, водата се изпомпва и се подава във външен резервоар за съхранение на обемите и използването им за други нужди, като повторното създаване на питейна вода и използването й в домовете. Другият вариант е водата да бъде почистена до такава степен, в която да може да се включи към речните потоци, без да замърсява околната среда и да не представлява биологична опасност за хората и животните.

Разгледайте и други статии на Водострой консулт, за да научите повече.